مراسم‌های ملی و مذهبی:

مراسم های ملی، مذهبی؛ فرهنگی، اجتماعی به منظور بزرگداشت و سوگواری به‌مناسبت اعیاد، ولادت و وفیات و مناسبت‌های ملی  از قبیل انرژی هسته‌ای، راهپیمایی‌های عظیم و گسترده روز قدس، 13 آبان، یوم‌ا... 22 بهمن، غبارروبی وگل افشانی مزار شهدا در هفته دفاع مقدس، مراسم میثاق دانشگاهیان با امام راحل، بزرگداشت شخصیت‌های برجسته‌ای چون حافظ، سعدی، فردوسی.... هفته وحدت حوزه و دانشگاه، روز خانواده، اعیاد قربان، غدیرخم، مبعث، ایام فاطمیه، محرم، صفر، برپایی زیارت عاشورا در هر هفته، آذین بندی و فضاسازی همراه با نصب پلاکارد، پوستر، تراکت، بازدید از نمایشگاه‌های فرهنگی و مذهبی می‌باشد.

کلاسهای فوق برنامه فرهنگی،

واحد فرهنگی دانشگاه در نظر دارد برای سال تحصیلی جدید اهداف ذیل را دنبال کند :

مهمترین هدف از برگزاری کلاس‌های فوق‌برنامه، برنامه‌ریزی در جهت ارتقای سطح فرهنگ اسلامی و اعتلای اخلاق و معنویت در محیط دانشگاه و جلب مشارکت دانشجویان در حوزه فعالیت‌های فرهنگی به جهت ایجاد بستری مناسب برای ترغیب دانشجویان در تمسک به ثقلین با ترویج فرهنگ قرآنی و سیره معصومین و ائمه اطهار، می‌باشد که در این راستا تشکیل کلاسها و دوره‌های تقویتی برای دانشجویان در زمینه تشویق دانشجویان در انجام امور فرهنگی در سطح واحد در قالب برگزاری کلاسهای فوق برنامه در زمینه‌های مختلف فرهنگی، آموزشی و هنری از قبیل: آموزش رایانه، نقاشی، معارف دینی، احکام، زبان‌های خارجه، خوشنویسی، کارگردانی، عکس، سفره‌آرایی، نرم‌افزارهای دانشجویی، حفظ قرآن، نهج البلاغه، اصول عقاید ، مباحث قرآن، راه اندازی گروه های سرود، تواشیح، مدیحه سرایی، پژوهش های قرآنی، جلسات امام شناسی و سیره شناسی اهل بیت(ع) در این واحد به جهت کسب مهارت دانشجویان در زمینه‌های مختلف غیردرسی، ارتقای شناخت هنر در بین دانشجویان، پرکردن اوقات فراغت دانشجویان ، ترویج فرهنگ ایرانی-اسلامی برگزار می گردد.

 ستاد اقامه نماز جماعت :
اقامه نماز موجب افزایش قابلیت‌های معنوی انسان شده و ترک نماز و غافل شدن از یاد خدا موجب احساس بی‌هویتی و افتادن در ورطه گمراهی می‌شود. عدم آگاهی و بینش کافی از فریضه نماز و درک پایین نسبت به تأثیر آن، نداشتن انگیزه و هدف در اقامه و برپایی آن جمله عواملی است که انسان را از این فرضیه الهی دور نگه‌می‌دارد و با توجه به رسالت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی و بررسی موضوعی بیانات رهبر فرزانه انقلاب با تأکید و اجرائی نمودن بخشنامه‌ها و دستورالعملهای صادره در خصوص نماز با هدف انسجام، وحدت، به منظور عملیاتی نمودن و دستیابی به برنامه جامع توسعه فرهنگی اقامه نماز و تقویت جایگاه آن و بستری مناسب جهت طرح و اجرای ایده‌های فرهنگی و سیاسی اقدام به فعال سازی کانون ستاد اقامه نماز برای توسعه و اشاعه فرهنگ اقامه نماز و تشویق و تکریم نمازگزاران به اقامه نماز جماعت نموده‌است.

مسابقات فرهنگی:

از سیاستهای اجرایی برنامه‌های فرهنگی- تبلیغی می‌باشد، که به جهت ارتقای آگاهی نسبت به جهان اسلام و تحولات بین‌المللی برای پیشرفت و تبیین و ترویج نقش فرهنگ اسلامی، خودباوری و احیای تفکر اقدام به برگزاری این مسابقات بصورت حضوری، غیرحضوری، کتبی،شفاهی- متمرکز و غیر متمرکز با شرکت دانشجویان و کارکنان واحد همراه با اهدای جوایز و هدایا به برندگان می نماید.                                                                                               

کرسی های آزاد اندیشی

با استعانت از الطاف حضرت حق و الهام از آموزه های دین اسلام و پیروی از سنت نبوی(ص) و سیره امامان (ع) در جهت ایجاد، تقویت و نهادینه سازی فضایی عقلایی، چند صدایی و آزاد استماع سخن و اتباع بهترین آن و لزوم توسعه فضای آزاداندیشی و ایجاد فرهنگ تضارب آراء و جلوگیری از ابتلای محیط های دانشگاهی به سطحی نگری و عوام زدگی و با توجه به اسناد بالادستی نظام از جمله مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و سند اسلامی شدن دانشگاه و خصوصاً اجرای منویات رهبر معظم آزاداندیش و فرزانه انقلاب اسلامی ، درخصوص ضرورت راه اندازی کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و تاکیدات معاونت محترم دانشجویی فرهنگی دانشگاه مبنی بر تقویت و توسعه هدفمند و اثربخش     کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه این واحد هر چند یکبار اقدام به برگزاری این نشست ها می نماید .

کانون ها و هیأت های مذهبی:

از ارکان مهم و مؤثر در محیط دانشگاهها می‌باشد و به منظور جلب مشارکت و هویت‌بخشیدن به فعالیت‌های جمعی دانشجویان و زمینه سازی برای رشد و شکوفایی خلاقیت‌ها و ساماندهی خواسته‌ها و تلاش‌های خود‌انگیخته فرهنگی، هنری و اجتماعی آنان با هدف نیل به ارزش‌های متعالی اسلامی و به جهت طرح و اجرای ایده های فرهنگی، اجتماعی تحت نظارت این معاونت به فعالیت در زمینه‌های دینی، مذهبی، ادبی، هنری، فرهنگی و اجتماعی مطابق اساسنامه کانون می‌پردازند. برنامه‌های کانون پس از تصویب در شورای فرهنگی دانشگاه قابل اجرا است.

ازدواج دانشجویی:

 با توجه به اهمیت سنت ازدواج در بین دانشجویان، این واحد دانشگاهی  در نظر دارد کارگاههای آموزشی برای مزدوجان، آموزش مسائل مربوط به ازدواج از جمله گامهای طلایی نخست یک زندگی موفق، روشهای دینی در راستای استحکام خانواده(مشاوره و مسائل آئین زندگی)، آسیب شناسی ویژه دوران عقد و مهارت در این دوران(مشاوره وجلسه پرسش و پاسخ) در دو گروه جداگانه خواهران و برادران و اجرای جشن اقدام.زمان ثبت نام جشن ازدواج دانشجویی سال جاری  از طریق سایت دانشگاه اعلام می گررد .جهت ثبت نام اولیه با مراجعه به سایت نشانی WWW.NAHAD.IR   اقدام نمایند.

دانشجویان می‌توانند جهت ثبت‌نام به شرح ذیل اقدام نمایند:

 زوجهایی که به هر دلیل از دو دانشگاه ثبت نام نمایند یا مشخصات آنها پس از راست آزمایی ناقص باشد، سیستم زوج را کاملاً حذف نموده و ثبت نام مجدد ممکن نیست لذا فقط از یک دانشگاه ثبت نام امکان پذیر است.

مدارک  مورد نیاز جهت تأیید صحت ثبت نام دانشجو:

- اصل و کپی تمام صفحات عقدنامه

- اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه زوجین

-  اصل و کپی کارت ملی زوجین(پشت و رو)

-  اصل و کپی کارت دانشجویی(پشت و رو)

- اصل و کپی پرینت ثبت نام دانشجویی

عکس های برخی مراسم های موسسه

IMG 1764

IMG 1759

IMG 1777

اردوهای دانشجویی:

از مهمترین تسهیلاتی است که در صورت به‌کارگیری صحیح می‌تواند با پر نمودن اوقات فراغت دانشجویان؛ در فراهم کردن آرامش و نشاط روحی، کاهش فشارهای روانی و اضطراب های فضای دانشجویی، ایجاد انگیزه برای مشارکت دانشگاهیان در فعالیت های جمعی است.

هدف از برگزاری اردو به شرح ذیل می‌باشد:

تقویت حس خوداتکایی، تحکیم هویت ملی، تعمیق بینش علمی، زیارت اماکن متبرکه، ایجاد بستری مناسب برای تمرین یک زندگی دسته‌جمعی منبعث از ارزش‌های اسلامی، تقویت و تحکیم بنیه اعتقادی و اخلاقی جوانان، کسب تجربه در زمینه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی، کمک به فرآیند اجتماعی شدن و ارتقای مهارت های اجتماعی، ایجاد زمینه مناسب برای رشد و شکوفایی استعدادهای فردی، افزایش آگاهی های عمومی در زمینه تاریخ، جغرافیا، گسترش و تعمیق مهارت‌های فردی و ارتقای سطح هوشیاری و قدرت درک و دریافت شرکت‌کنندگان، جهت‌گیری ویژه برای تعمیق روحیه وطن‌خواهی و دلبستگی به کشور. لذا این معاونت در جهت تحقق اهداف
فوق الذکر اقدام به برگزاری اردوهای دانشجویی از قبیل اردوهای فرهنگی، اجتماعی، زیارتی- مذهبی- سیاحتی؛ علمی؛ ورزشی، جهادی، راهیان‌نور و منتخبین ویژه دانشجویان فعال فرهنگی می‌نماید.

عمره دانشگاهیان:

ازدستورهای مهم اسلام که با سایر عبادات تفاوت بسیار دارد و نه تنها یک عبادت فردی و حتی یک حرکت اجتماعی نیست بلکه زیباترین مسائل عبادی است که روح آدمی را پرورش می دهد و با هدف ایجاد فضا سازی معنوی و تقویت و تحکیم مبانی فکری اسلام و . . . در دانشگاه صورت می پذیرد. نقش حج در خودسازی جوانان و ارتباط مفید آن با فضای فرهنگی دانشگاه‌ها به اثرات فرهنگی مثبت برای محیط دانشگاهی و استفاده معنوی بهینه از این سفر پرفیض می‌باشد در هر سال دانشجویان مشتاق جهت زیارت مکه معظمه و مدینه منوره ثبت نام می کنند و سپس بر اساس  سهمیه اعلام شده توسط ستاد عمره دانشگاهیان از دانشجویان قرعه کشی به عمل می‌آید. پس از قرعه کشی، دانشجویان اصلی و ذخیره جهت کنترل و بررسی و تحویل مدارک مورد نیاز عمره دانشجویی ، گذرنامه ، ارائه فیش بانکی و .... به واحد فرهنگی،  مراجعه می نمایند. قابل ذکر است دانشجویان پسر مشمول پس از تأیید معافیت تحصیلی در معاونت دانشجویی جهت تکمیل مدارک خود به این معاونت مراجعه می‌نمایند. زمان و نحوه ثبت نام متعاقباً اعلام می گردد .

 

دستورالعمل اردوهاي دانشجويي دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي

به منظور افزايش نشاط روحي، تقويت حس خود‌اتكايي، آشنايي با مواريث ديني و فرهنگي و تحكيم هويت ملي، تعميق بينش علمي، زيارت اماكن متبركه، ديدار از جاذبه‌هاي طبيعي و اماكن تفريحي و ضرورت ساماندهي و نظارت بر سفرهاي دانشجويي براي بهره‌برداري مناسب‌تر از اين سفرها، اردوهاي دانشجويي با شرايط مندرج در اين دستورالعمل برگزار مي‌شوند. اين دستورالعمل براساس مصوبات شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي به شرح زير تدوين و ابلاغ مي‌شود:

1- «ماده واحده مقررات سفرهاي دانشجويي الحاقي به آيين‌نامه حفظ حدود و آداب اسلامي در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي» مصوب جلسه 530 مورخ 25/9/82 .

2- «اهداف و سياست‌هاي ناظر بر برگزاري اردوهاي دانش‌آموزي و دانشجويي» مصوب جلسه 534 مورخ 5/12/82، بند 2 از ماده 4.

بخش اول: تعاريف

ماده 1- اردوهاي دانشجويي، سفر جمعي گروهي از دانشجويان است كه با مجوز شوراي فرهنگي دانشگاه برگزار مي‌شود.

ماده 2- اردوهاي دانشجويي به دو دسته تقسيم مي‌شوند:

الف: اردوهاي فرهنگي شامل سفرهاي زيارتي، ورزشي، هنري، سياحتي و شركت در جشنواره‌هاي فرهنگي و هنري.

ب: اردوهاي علمي: شامل شركت در نمايشگاهها و بازديدهاي تخصصي، كنفرانس‌ها، نشست‌ها و بازديد‌هاي علمي و سفرهاي آموزشي - پژوهشي.

تبصره‌ـ سفرهاي آموزشي و پژوهشي (مرتبط با واحدهاي درسي) كه با حضور استاد و مجوز گروه آموزشي دانشكده برگزار مي‌شود، از شمول اين دستورالعمل خارج است.

ماده 3- اهداف اردو:

الف‌) ايجاد بستر مناسب براي تمرين يك زندگي دسته‌جمعي منبعث از ارزش‌هاي اسلامي

ب) تقويت و تحكيم بنيه اعتقادي، اخلاقي جوانان

ج) كسب تجربه در زمينه‌هاي مختلف اجتماعي، اخلاقي و فرهنگي

د) كمك به فرآيند اجتماعي شدن و ارتقاي مهارت‌هاي اجتماعي

هـ) ايجاد زمينه مناسب براي رشد و شكوفايي استعدادهاي فردي

و) افزايش آگاهي‌هاي عمومي در زمينه تاريخ، جغرافيا و فرهنگ ايران و جهان و آشناسازي شركت كنندگان با تاريخ و تمدن ايران و اسلام

ز) گسترش و تعميق مهارت‌هاي فردي و ارتقاي سطح هوشياري و قدرت درك و دريافت شركت‌كنندگان

ح) جهت‌گيري ويژه براي تعميق روحيه وطن‌خواهي و دلبستگي به كشور

ط) آشنا سازي شركت‌كنندگان با شرايط معيشتي مردم در مناطق محروم

ماده 4- برگزاركننده اردو: همه نهادها، تشكل‌ها، انجمن‌ها و كانون‌هاي داراي مجوز فعاليت همچنين واحدهاي اداري دانشگاه در راستاي شرح وظايف خود مي‌توانند مجوز برگزاري اردو دريافت كنند.

ماده 5- سرپرست اردو: يكي از دانشگاهيان (دانشجو، هيأت علمي يا يكي از كاركنان دانشگاه) است كه با معرفي برگزاركننده و تأييد و ابلاغ معاونت دانشجويي و فرهنگي دانشگاه به سرپرستي اردو منصوب مي‌شود. جنسيت سرپرست اردو بايد با جنسيت شركت كنندگان در اردو مطابقت داشته باشد در غير اين صوزت متاهل بودن سرپرست اردو الزامي است.

ماده 6‌- محل برگزاري اردو و مسير آن در اطلاق مقررات به منزله محدوده دانشگاه محسوب مي‌شود و در مدت برگزاري اردو رعايت مقررات انضباطي دانشگاه و مفاد اين دستورالعمل الزامي است.

بخش دوم: شرايط عمومي برگزاري اردو

ماده 7- در برگزاري اردوها، تدارك برنامه‌ها مي‌بايست به نحوي باشد كه منجر به تقويت و گسترش معيارها و ارزش‌هاي اسلامي شود.

ماده 8- در برنامه‌ريزي و اجراي اردوها مي‌بايست جذابيت، تنوع، نشاط، و شادابي و نيز مشاركت فعالانه شركت‌كنندگان مورد توجه قرار گيرد.

ماده 9- برنامه‌ها مي‌بايست با نيازهاي عاطفي، اجتماعي و جسمي شركت‌كنندگان در جنسيت و مقاطع مختلف تحصيلي مطابقت داشته باشد و تنوع و تعداد اردوها به نحوي لحاظ گردد كه ذائقه شركت‌كنندگان را پوشش دهد.

ماده 10- دوره‌هاي آموزشي مستقيم و غير مستقيم كوتاه مدت در برخي اردوهاي خاص مورد توجه قرار گيرد.

ماده 11- برگزاري اردوهاي دانشگاهي، به صورت مختلط مجاز نمي‌باشد.

ماده 12- زمان برگزاري اردو نبايد در نظم آموزشي دانشگاه اخلال ايجاد كند.

تبصره: مرجع صدور اردو مي‌تواند در صورت ضرورت، مجوز برگزاري اردو در روزهاي فعال دانشگاه را صادر كند. مسئوليت رعايت مقررات آموزشي دانشگاه در مورد نداشتن غيبت بيش از حد مجاز به عهده دانشجو است.

بخش سوم: وظايف برگزاركننده و سرپرست اردو

ماده 13- برگزاركننده اردو براي اخذ مجوز بايد درخواست كتبي حاوي اطلاعات زير را به مرجع مندرج در ماده 22 ارائه كند:

1- نوع اردو (براساس ماده 2)، 2- مبدأ و مقصد، 3- تاريخ رفت و برگشت، 4- مسير حركت، 5- محل اقامت، 6ـ نوع وسيله نقليه، 7ـ نام سرپرست، 8 ـ منابع مالي، 9- برنامه روزانه، 10ـ تعداد شركت‌كنندگان.

همچنين يك روز پيش از آغاز اردو بايد اسامي و امضاي شركت‌كنندگان و عوامل اجرايي به معاونت دانشجويي و فرهنگي دانشگاه ارائه شود.

ماده 17- برگزاركننده و سرپرست اردو موظف به رعايت مقررات دانشگاه و مفاد اين دستورالعمل در برگزاري اردو هستند.

ماده 18- سرپرست اردو ضمن عمل به شرح وظايف، مسئوليت كامل برگزاري، نظارت و اجراي دقيق برنامه اردو را ؛كه در درخواست اخذ مجوز ارائه شده است؛ بر عهده خواهد داشت. تنها در صورت بروز حوادث پيش‌بيني نشده و بنا به مصالح، سرپرست اردو مي‌تواند در برنامه اردو تغييراتي ايجاد كند.

ماده 19- در طول برگزاري اردو، شركت‌كنندگان نمي‌توانند بدون اجازه سرپرست، اردو را ترك كنند.

ماده 20- برگزاركننده اردو بايد حداكثر 10 روز پس از پايان اردو، گزارش جامع و مكتوب اردو را، به همراه فرم نظرسنجي شركت‌كنندگان به معاونت دانشجويي‌ - فرهنگي دانشگاه تحويل دهد.

ماده 21- اطلاع‌رساني درباره برگزاري اردوها بايد از سوي برگزاركننده اردو به صورت علني و عمومي انجام شود تا كليه دانشجويان واجد شرايط به صورت عادلانه امكان ثبت‌نام در اردو را داشته باشند.

بخش چهارم: مجوز برگزاري اردو

ماده 22- برگزاري هر اردو و يا سفر دانشگاهي با شرايط زير مستلزم اخذ مجوز از شوراي فرهنگي دانشگاه است.

1ـ استفاده از امكانات يا اموال دانشگاه در طول برگزاري اردو

2ـ تأمين تمام يا بخشي از هزينه اردو از سوي دانشگاه

3ـ نصب اطلاعيه رسمي در فضاهاي متعلق به دانشگاه

4ـ استفاده از عنوان دانشگاه يا يكي از تشكل‌هاي رسمي دانشگاه در برگزاري اردو

ماده 26- معاونت دانشجويي‌ـ فرهنگي دانشگاه موظف است شرح وظايف سرپرست و عوامل اجرايي اردو از جمله رانندگان و مقررات ويژه شركت‌كنندگان در اردو را تهيه كند و پيش از برگزاري اردو به اطلاع و امضاي ايشان برساند.

ماده 27- معاونت دانشجويي‌ - فرهنگي دانشگاه مي‌بايد جهت نظارت بر چگونگي برگزاري اردو و عملكرد برگزار كنندگان، فرم‌هايي را براي نظرسنجي از شركت‌كنندگان در اردو تهيه كند و در اختيار ايشان قرار دهد.

ماده 28- معاونت دانشجويي‌ ـ فرهنگي دانشگاه همه سوابق و مستندات هر اردو اعم از درخواست برگزاري اردو، فهرست اسامي شركت‌كنندگان و عوامل اجرايي، برگه‌هاي امضاشده شرح وظايف و فرم‌هاي تكميل‌شده نظرسنجي را نگهداري و اطلاعات اين مستندات را در قالب فرم‌هاي گزارش‌گيري سالانه وزارتين استخراج كرده و به معاونت فرهنگي و اجتماعي وزارت متبوع ارسال نمايد.

بخش پنجم: ايمني سفر

ماده 29- برگزاركننده اردو موظف است نكات مربوط به ايمني سفر را رعايت كند. از جمله:

1ـ استفاده از اتوبوس داراي برگه معاينه فني و بيمه‌نامه همراه با رانندگان صلاحيت‌دار مسيرهاي بين‌شهري

2ـ استفاده از دو راننده براي مسيرهاي طولاني (بيش از 500 كيلومتر)

3ـ همراه داشتن وسايل و تجهيزات كمك‌هاي اوليه

4ـ بيمه كليه شركت‌كنندگان در طول برگزاري اردو

5ـ جلوگيري از حضور سرنشين اضافه بر ظرفيت در وسيله نقليه

6ـ توجه به بهداشت عمومي (غذا، خوراكي‌ها، مكان‌ها و... )

تبصره ‌1: لازم است معاونت دانشجويي‌‌ـ فرهنگي دانشگاه ضرورت رعايت موارد فوق را به اطلاع برگزاركننده اردو برساند.

تبصره 2: در مواردی که ایمنی سفر به عوامل سفر اعم از: برگزار‌کننده، عوامل اجرایی، و دانشجویان نیاز به آموزش پیش از اردو داشته باشد، معاونت دانشجویی‌ـ فرهنگی دانشگاه ملزم به برگزاری کلاس آموزشی می‌باشد. تشخیص لزوم برگزاري دوره آموزشی با شورای فرهنگی دانشگاه است.

           

بخش ششم: تخلفات، شكايات و تنبيهات

ماده 31- هرگونه عدول از مقررات و آيين‌نامه‌هاي دانشگاه، اين دستورالعمل و تعهدات از سوي اشخاص حقيقي و حقوقي (اعم از برگزار كنندگان، شركت‌كنندگان و عوامل اجرايي) تخلف محسوب مي‌شود.

ماده 32- چنانچه تخلفي در اردوها صورت پذيرد مرجع تشخيص، شوراي فرهنگي دانشگاه و مراجع رسيدگي به آن كميته انضباطي دانشگاه، هيأت نظارت بر تشكل‌هاي اسلامي، هيأت‌ رسيدگي به تخلفات اداري مي‌باشد كه پس از بررسي اوليه و در صورت لزوم طبق مواد 33، 34 و ساير مقررات دانشگاه حسب مورد تصميم‌گيري مي‌كند.

ماده 33- آيين‌نامه‌هاي كميته انضباطي، هيأت نظارت بر تشكل‌هاي اسلامي، هيأت رسيدگي به تخلفات اداري و ساير مقررات دانشگاه ؛ حسب مورد؛ مبناي رسيدگي به تخلفات است.

ماده 34- اگر تخلف از سوي اشخاص حقيقي (اعم از شركت‌كنندگان يا عوامل اجرايي) صورت گيرد طبق ضوابط و آيين‌نامه‌هاي موجود به آن رسيدگي مي‌شود.

ماده 35-اين دستورالعمل در يك مقدمه، شش بخش، 35 ماده و 5 تبصره در تاريخ 10/10/86 به امضاي وزير علوم، تحقيقات و فناوري و وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي رسيد و از تاريخ ابلاغ به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي لازم‌الاجراست.